508-165-307
 biuro@ksiegowosc.bydgoszcz.pl

Wraz z nadejściem 1 stycznia 2022 roku, w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy, w ramach których zmianom ulegnie wiele ustaw, w tym także podatkowych. Przedsiębiorcy określają je mianem Nowego Ładu. Na czym on polega i jakie zmiany wprowadzi?

Polski Nowy Ład – co to?

Mimo obco brzmiącej nazwy, Nowy Ład to nic innego jak rządowy program, który ma na celu wyjście z kryzysu, który został wywołany pojawieniem się na świecie pandemii koronawirusa. Program ten obejmuje liczne zmiany w przepisach, które dotyczyć będą przede wszystkim podatków, budownictwa mieszkaniowego, zdrowia, ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych oraz emerytur.

Projekt został przedstawiony 15 maja 2021 roku, a w treści uwzględniono 10 obszarów, które dotyczą najważniejszych aspektów życia codziennego Polaków.

Co z kredytami?

Coraz więcej młodych osób i nie tylko, marzy o własnym mieszkaniu. Wprowadzone zmiany umożliwią zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego osobom z wkładem własnym nawet do 20% do kwoty 100 tysięcy złotych, na okres maksymalnie 15 lat. Ponadto możliwa będzie budowa domu jednorodzinnego do 70 metrów kwadratowych bez pozwoleń, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Oznacza to ograniczenie formalności do minimum.

Nowy Ład – zmiany na tle podatkowym

Program Nowego Ładu zakłada niemal dziesięciokrotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku PIT dla wszystkich pracujących osób do kwoty 30 tysięcy złotych. Próg podatkowy zostanie podniesiony z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych. W ramach Polskiego Ładu specjalnie utworzony fundusz pozwoli na powstanie ponad pół miliona nowych miejsc pracy, a dodatkowo ze zmian skorzystają osoby pobierające emeryturę lub rentę, która nie będzie opodatkowana, jeśli wynosi 2500 złotych. Renciści i emeryci z wyższymi świadczeniami zapłacą jedynie podatek od kwoty przekraczającej 2500 złotych.

Różnicę zauważą także rodziny 4+. Rodzice co najmniej 4 dzieci zostaną całkowicie zwolnieni z obowiązku płacenia podatku PIT.

Z dniem wprowadzenia przepisów Nowego Ładu osoby zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenia, zostaną obciążone 9% składką zdrowotną, która nie będzie jak dotąd odliczana.
 
Wprowadzane zmiany w Nowym Ładzie to rewolucja w przypadku niektórych ustaw, w tym również podatkowych. Warto się z nimi jak najdokładniej zapoznać, by nie narazić się na jakiekolwiek sankcje, a także móc wybrać optymalny sposób rozliczania prowadzonego przedsiębiorstwa.