508-165-307
 biuro@ksiegowosc.bydgoszcz.pl

 

Prowadzenie ewidencji zryczałtowanego podatku dochodowego

Dla niektórych osób prowadzących własny biznes, księgowość to czarna magia. Nic w tym dziwnego, bowiem wymaga to systematycznego prowadzenia i wypełniania dokumentów i nie tylko. Przedsiębiorcy, którzy odprowadzają zryczałtowany podatek dochodowy, są zobligowani także do prowadzenia ewidencji przychodów. Na czym polega ewidencja ryczałtowa i czy każdy może ją prowadzić?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jak i kto może prowadzić?

Z usługi, jaką jest prowadzenie ewidencji zryczałtowanego podatku dochodowego mogą korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy z wielu branż i gałęzi przemysłu, między innymi budowlańcy, przedstawiciele wolnych zawodów, stomatolodzy, prawnicy, a także właściciele punktów gastronomicznych.

Wspomnianą ewidencję ewidencji zryczałtowanego podatku dochodowego należy prowadzić systematycznie i w sposób uporządkowany, najlepiej w formie tabeli. Niezależnie od tego, czy jest ona w formie papierowej czy komputerowej, należy pamiętać, by wszystkie wpisy były zapisywane chronologicznie i nie później, niż do 20. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Przedsiębiorca, który prowadzi ewidencję zryczałtowanego podatku dochodowego nie musi tego faktu zgłaszać do Urzędu Skarbowego, jednak należy pamiętać o zachowaniu wszelkich dowodów zakupów na wypadek niespodziewanej kontroli. Muszą być one przechowywane przez minimum 5 lat. Ponadto właściciele firm są zobowiązani do przeprowadzania inwentaryzacji na koniec każdego roku podatkowego.

Jakie są plusy zryczałtowanego podatku dochodowego?

Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym w kwestii prowadzenia ewidencji zryczałtowanego podatku dochodowego, warto podjąć współpracę w zakresie całej księgowości firmy. Zryczałtowany podatek ma wiele zalet, bowiem prowadzi się go w bardzo prosty sposób, a kolejną zaletą jest fakt, iż podatnik jest zwolniony z prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów. Należy jednak pamiętać, że wybierając tę formę rozliczenia, podatnik nie będzie mógł rozliczać się ze współmałżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także nie będzie mógł korzystać z różnego rodzaju ulg prorodzinnych.