508-165-307
 biuro@ksiegowosc.bydgoszcz.pl

 

Rozliczanie zagranicznych transakcji

Księgowość to bardzo szerokie pojęcie, pod którym kryje się wiele usług i czynności, o których często nawet najbardziej doświadczeni przedsiębiorcy, nie mają pojęcia. Rozliczanie transakcji zagranicznych jest bowiem procesem bardzo skomplikowanych, głównie ze względu na zawiłość przepisów, a także możliwe różnorodne problemy, które można napotkać po drodze. Jak zatem rozliczyć zakupy towarów i usług od dostawców z Unii Europejskiej i nie tylko?

Kiedy należy rozliczyć zagraniczną transakcję?

Polscy przedsiębiorcy, bez względu na rodzaj prowadzonej firmy, bardzo często decydują się na zakup usług lub towarów poza krajem. Wówczas są oni zobowiązani do rozliczenia transakcji zagranicznej z polskim Urzędem Skarbowym w zakresie podatku VAT. Należy wówczas pamiętać, że zakup usług powinien być względniony w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. W przypadku osób, które są zwolnione z obowiązku płacenia VAT-u, powinni oni takie zakupy odnotować w deklaracji VAT-9M. Wówczas tak zapłacony podatek, traktowany jest jako koszt uzyskania przychodów.

W przypadku zakupu towarów poza Polską, przedsiębiorca objęty zwolnieniem z płacenia podatku VAT, gdy wartość dokonanych zakupów nie przekroczyła 50 tysięcy złotych, nie musi uiszczać opłaty związanej z tą transakcją. Kiedy jednak kwota ta zostanie przekroczona, wówczas rozliczenie transakcji zagranicznej musi zostać odnotowane, a zapłata obejmować będzie wysokość stawki krajowej. W takim przypadku warto zgłosić się do profesjonalistów, którzy na co dzień specjalizują się w rozliczaniu transakcji zagranicznych.

O czym pamiętać podczas rozliczania transakcji zagranicznych

Zgłaszając się do biura księgowego z prośbą o rozliczenie transakcji zagranicznej, należy pamiętać, by na początku ustalić, czy sprawa dotyczy zakupu towaru czy usługi. Jest to bardzo ważne i ma istotny wpływ, bowiem w stosunku do zakupu towarów stosuje się zupełnie inne przepisy niż do zakupy usług. W rozumieniu ustawy o VAT, za towary uważa się rzeczy oraz ich części, czyli przedmioty materialne, w tym też grunty i nieruchomości. W przypadku usług, zaliczane są tutaj ustawy czy świadczenia, które nie stanowią dostawy towarów.